Hostivické depozitum přijalo v rámci kastračního programu dospělého asi šestiletého kocourka z jedné z hostivických lokalit, kterého jsme pojmenovali Poberta. Kocourek je součástí kočičí rodiny, maminku Bertu i její dvě koťátka, která jako by jí z oka vypadla, jsme již vykastrovali a navrátili zpět do původní lokality k moc hodné paní, která se o rodinku stará a zajišťuje jí krmení.

Na kocourkovi je vidět, že od malička žije na ulici a má za sebou spoustu pouličních bojůvek s ostatními kocoury. V jeho kožíšku je nespočet starších i čerstvějších zranění, o bleškách a klíšťatech ani nemluvě. Nejzávažnější je zranění na zadní tlapce, kde se jedná pravděpodobně o řeznou ránu s infekcí a především zranění, které má kocourek kolem tlamičky. Na základě veterinární prohlídky to vypadá, že kocourkovi se okolo spodní dásně a rtu vytvořil tzv. hluboký píštěl neboli kanálkovité propojení od epitelové tkáně opět k epitelové tkáni, ze kterého vytéká krev a hnis. Pravděpodobně na základě kombinace špatného stavu zubů a zánětu dásní a nějakého dřívějšího zranění, do kterého se mu dostala infekce.

V současné chvíli jsou kocourkovi nasazeny antibiotika a ve čtvrtek ho čeká operativní zákrok, kdy bychom rádi v rámci jedné narkózy provedli kastraci, revizi zoubků a obou zranění. Vzhledem k tomu, že je s ním poměrně složitá spolupráce, dost pravděpodobně jsme neodhalili úplně všechna zranění a v narkóze se tak může objevit i něco dalšího.

Je důležité si uvědomit, že kastrační program neznamená jen vykastrovat kocourka či kočičku a ihned ho vrátit zpět do lokality. Hlavním smyslem je samozřejmě zamezit rození koťátek, která nikdo nechce a regulovat tak populaci volně žijících koček, ale vždy je nutné se o zvíře postarat komplexně. Pokud bychom ho bez podrobnější prohlídky vypustili po kastraci ven, častokrát ho takto můžeme odsoudit k smrti a takový kastrační program by přirozeně úplně ztratil svůj smysl. Výkon kastrace je pouze část celého procesu. Zvířátko musí prodělat rekonvalescenci, která při absenci komplikací trvá 10–14 dní, ale během této doby kočička dostává pravidelné krmení, spoustu podpůrných prostředků a také léky. Takže i její pobyt po kastraci stojí penízky. Často se však stává, že u zvířátka přijatého původně v rámci kastračního programu se projeví různá zranění a další zdravotní obtíže, které se nám v tom lepším případě podaří vyřešit, častokrát dalšími operativními zákroky a aplikací léků, a to opět stojí penízky, v horším případě zůstane zvířátko natrvalo v útulku, protože venku by nepřežilo. Proto je pro nás tak důležitá vaše podpora a pomoc v rámci kastračních programů, protože jedině tak můžeme zvířátku opravdu pomoci.

Na kastrace lze přispívat celoročně na účet č. 257074566/0300 pod variabilním symbolem 12019.

Srdečně děkujeme!