Sdružení taoistického tai chi v České republice, se sídlem v Haštalské 11, uspořádalo v sobotu slavnostní banket při příležitosti oslav čínského nového roku, který je ve znamení ohnivé opice. Banketu se jako čestný host tradičně zúčastnil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

„Chodím sem každý rok a moc rád, protože je tady vždy báječná atmosféra. Letošní oslavy jsou pro mě navíc o něco slavnostnější, protože jsem se dozvěděl, že jsem prý také ohnivá opice,“ uvedl starosta Městské části Praha 1 Oldřich Lomecký.

„Dnešní banket není jen o jídle, ale hlavně o možnosti setkat se s přáteli a popovídat si,“ popsal předseda Sdružení taoistického tai chi v ČR František Šmejda, zatímco se ze skromné, ale velmi účelně zařízené kuchyně linuly svůdné vůně.

Mezi těmi, kteří přišli oslavit čínský nový rok, byli dokonce i někteří senioři z Prahy 1. „Naši senioři jsou prostě velmi aktivní,“ konstatovala spokojeně ředitelka Střediska sociálních služeb Praha 1 Helena Čelišová, která si přátelské setkání rovněž nenechala ujít.

Stanovení data začátku čínského nového roku není nic jednoduchého a musí se kvůli tomu dokonce provést astrologický průzkum. Letos nový rok odstartoval 8. února, na druhý úplněk po slunovratu, a potrvá do 27. ledna 2017. Opice se prý nerada zabývá malichernostmi a ráda řeší obtížné úkoly. Patří k ní netrpělivost, vše je nutné pečlivě prověřovat, reálně zvážit a nic neponechat náhodě.

Opice je velice flexibilní a nápaditá, takže přináší i nekonvenční metody řešení problémů a situací.

Jinak by tento rok měl být vášnivý, vzrušivý, činorodý, plný energie a tvořivé síly. Nelze vyloučit zemětřesení, povodně ani požáry. O své zdraví by měli pečovat zejména ti, kteří trpí vysokým tlakem, onemocněním srdce a zažívání.

Sdružení taoistického tai chi v ČR je nezávislou dobrovolnickou organizací, která má i svou pražskou pobočku. Taoistické tai chi, vnitřní umění pro zdraví, je zaměřené na udržení a rozvíjení zdraví a vitality. Sestava se skládá ze 108 mírných otáčivých a protahovacích pohybů, které systematicky procvičují celé tělo a zklidňují mysl. Cílem cvičení je obnova a zlepšení zdraví, nikoli dosažení dokonalé vnější formy nebo schopnosti sebeobrany.

Taoistické tai chi má své kořeny v Číně. Vzniklo mezi taoistickými mnichy a slouží ke kultivaci těla a mysli, ke zlepšení zdraví a prodloužení života. U zrodu stál mnich Mistr Moy Lin-shin, který svůj život zasvětil pomoci druhým.

Další informace: www.taoist.cz