EXKURZE GASKOŇSKO 12. - 20. V. 2016

Sobota 13. 5.
Cesta z Prahy s přestávkou v Toulouse, společná prohlídka včetně baziliky Saint-Sernin, Musée des Augustins a kláštera dominikánů (jakobínů), dále volná prohlídka města, ubytování v kempu.

Neděle 14. 5.
Saint-Just-de -Valcabrère, románský kostel; Lugdunum Convenarum, římské město se zbytky paleokřesťanského kostela; Saint-Bertrand de Comminges, historické biskupské město; Mauvezin, hrad hrabat z Bigorre s typickým donjonem; L´Escale Dieu, cisterciácký klášter; Tarbes, podvečerní zastávka.

Pondělí 15. 5.
Orthez, opevněný most a donjon hradu Moncada, hlavní sídlo Gastona III. Féba; Biarritz, přímořské lázně, jedno z center francouzského Baskicka, nábřežní promenáda s mostem Gustava Eiffela, La Grande Plage, pro otužilce možnost koupání v Atlantiku; Sauveterre de Béarn, románská bazilika a Pont de la Legénde.

Úterý 16. 5.
Gavarnie, informační centrum Národního parku Pyreneje; Cirque de Gavarnie, pěší výšlap kolem Pont de Nadau do skalního amfiteátru s nejvyšším vodopádem Evropy (423 m).

Středa 17. 5.
Montréal du Gers a Fourcès, dvě bastidy typické pro jižní Francii; Larresingle, opevněná vesnice na místě románského klášterního hradu; Condom, hlavní město Armagnacu s katedrálou; Flaran, cisterciácký klášter.

Čtvrtek 18. 5.
Lourdes, poutní areál se třemi papežskými bazilikami, rodný mlýn sv. Bernadetty a hrad s regionálním muzeem, Bétharram, krápníkové jeskyně, prohlídka včetně jízdy na člunech a úzkorozchodnou železnicí, poutní místo s historickým mostem přes Gave de Pau.

Pátek 19. 5.
Pau, hlavní město Béarnu, rodný zámek Jindřicha IV., sídlo navarských králů; Lescar, někdejší hlavní město Béarnu, biskupská bazilika s románskými mozaikami, Morlaàs, románská bazilika Sainte-Foy.