Noc s Andersenem
Ve čtvrtek 22. 3. 2018 v předvečer Noci s Andersenem se sešli žáci z pátých tříd ke společné, v pořadí již páté Noci s Andersenem. Tato akce, která se koná na mnoha místech České republiky, patří u dětí k těm oblíbeným. Letošní noc byla uspořádána k 80. výročí vydání Rychlých šípů od Jaroslava Foglara. Cílem akce bylo seznámit děti s dnes už možná zapomenutými nádhernými knihami tohoto spisovatele.
Všechny děti se zájmem poslouchaly vyprávění o vzniku skautingu, o pravidlech, zásadách a dobrodružství, který skauting přináší. Společně jsme si zalistovali starými deníky, které nám byly zapůjčeny od jedné skautky. Bylo skvělé pozorovat, jak obdivují pečlivé vedení deníku, ve kterých jsou popsány jednotlivé hry, zážitky, výlety – v dnešní době je to věc nevídaná…
Žáci si vyzkoušeli vymyslet název družiny, pokřik a vlajku. Plnili různé úkoly, za které dostávali části z deníku Jana Tleskače (postava z knihy Záhada hlavolamu), a tak mimo jiné také luštili šifry, morseovku, hráli Kimovu hru, dávali do kupy části KPZ (krabičky poslední záchrany), prokázali odvahu při noční hře atd. Na konci, pokud družina získala všechny indicie, měli návod na vyndání ježka z klece. Všem družinám se to nakonec podařilo.
Myslím, že se i letos Noc s Andersenem vydařila a že nám všem zůstaly pěkné vzpomínky.

Dana Málková