16. - 20. 8. 2017 - vyrazili jsme na zbytek smysluplně jetelné Odry, úsek z Glogowa, kde jsme minule končili, do Krosna.
Řeka je to proudná, rychlost od 3,5 km/hod do 5 km/hod, takže když člověk trochu přihodí vlastních sil, sune se docela fofrem, zvlášť když od druhé etapy nám přidali půl metru vody. Je to ale dost jednotvárné plutí, neboť hladká řeka se vine stále stejnou krajinou, jen velmi zřídka je vzrůšem nějaký most, přívoz či někde poblíž vesnice. A tak pro mne nejzajímavějším bylo pozorování ptáků a jiné zvěře. Viděli jsme mraky volavek popelavých, pár volavek bílých, racky, čápa černého, luňáky červené, káňata, orla mořského, vrány šedivky, pisíky a ještě několik neznámých druhů. V řece se napájely srny, na stromech jsou vidět stopy bobrů a často jsme jeli kolem pastvin krav.
Jelikož je regulace Odry už takřka neudržovaná, je dost míst ke koupání na písčinách mezi bůnami. S kempíky je to už horší, je nutné se koukat po rybářských pěšinkách a vymýcených místech parkovišť a bivaků rybářů, přičemž zdaleka ne každé je vhodné pro vykládání lodí a stanování. Přenocování tak může být i stresující.
Samostatnou a takřka hororovou kapitolou byli komáři. V počátečním autokempu to šlo, druhá noc už byla horší, ale třetí a čtvrté táboření byla dost hrůza. Už jsem podobně v některých letech trpěl na Lužnici při chytání ryb večer a v noci, ale tam jsem se nemusel převlékat, občas se vyměšovat a také jíst apod. Při všech těchto činnostech oderští komáři byli neodbytní a nereagující na repelent, takže jsme všichni poštípaní opravdu všude.
Ale jak už minule pravil náčelník, kterému tímto děkuji za organizaci a zázemí, ...Na Odře je dobře... dodejme, že tento rok převážně komárům.